Bilişim Şirketi Kuruluşu

Bilişim Şirketi Kuruluşu

Bilişim sektörü ülkemizde ve dünyada çok hızlı gelişmeler gösteriyor ama ülkemiz vergi kanunları bu hıza yetişmekte zorluk çekiyor. Bu sebeple girişim yapacağınız bu sektörde atacağınız ilk adım doğru ve ileride başınızı ağrıtmayacak şekilde olmalı.

Piyasada talep gören üç tür kuruluş mevcut. Bunlar Limited Şirket, Anonim Şirket ve Şahıs İşletmesi. Bu kuruluş türlerinin hepsinin artıları ve eksileri mevcut. Yapacağınız işe ve gelecek planlarınıza göre en uygunu seçmeniz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse E-Ticaret işi yapmayı düşünüyorsanız şahıs işletmesi açmanız prestij ve güven açısından sizin için sorun olacaktır. İleride kendinize yatırımcı ve ortaklar bulacağınız bir işe gireceksiniz anonim şirket kuruluşu sizin için daha avantajlı olacaktır. Açılış türü konusu her oluşum için farklı bir senaryo oluşturulup düşünülmesi ve sonra karar verilmesi gereken konular. Bunun için de planlarınızı bu işte profesyonel olan bir kişiye danışıp doğru kararı vermeye çalışın.

şirket-kuruluşu

Şirketi kuruluşu ve işyeri açılışı aşamasında ileride sorunlar yaşamamak için profesyonel destek almanız gerekmektedir. Kuruluş aşamasında yapılacak küçük bir hata sizlere daha sonra para cezası olarak ya da tekrar edilecek bir masraf olarak geri dönebilmektedir.

Yapacağınız iş ve planlarınıza göre yapılması gereken işlemler, kuruluş türünüz, vergi avantajlarınız ya da dezavantajlarınız konusunda iyi bir planlama yapılması gerekmektedir.

Tek Kişi Şirket Kuruluşu ve İşyeri Açılışı

Birkaç yıl önce yürürlüğe giren yeni Türk Ticaret Kanunu ile tek ortaklı sermaye şirketi kurulabilmesinin yolu açılmıştır. Bu düzenlemelerle kurulabilecek yapılar;

  • Şahıs İşletmesi; Halk arasında şahıs şirketi olarak adlandırılan bu kuruluş türü, bireysel olarak kendi adınıza mükellef olmanız anlamına gelir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
  • Tek Kişi Limited Şirket; Bir ortak ile ve en az 10.000 TL sermaye ile kurulan ve kuruluş sonrasında ortaktan bağımsız bir tüzel kişilik oluşturan kuruluş türüdür. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
  • Tek Kişi Anonim Şirket; Bir ortak ve en az 50.000 TL sermaye ile kurulan ve kuruluş sonrasında ortaktan bağımsız bir tüzel kişilik oluşturan kuruluş türüdür. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Ortaklı Şirket Kuruluşu ve İşyeri Açılışı

Birden fazla ortağın bir araya gelerek kurabilecek yapılar;

  • Adi Ortaklık; İki ayrı gerçek kişinin ayrı ayrı sorumlu olduğu bir kuruluş türüdür. Tüzel kişilik kurulmaz. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
  • Limited Şirket; Birden fazla ortak ile ve en az 10.000 TL sermaye ile kurulan ve kuruluş sonrasında ortaktan bağımsız bir tüzel kişilik oluşturan kuruluş türüdür. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
  • Anonim Şirket; Birden fazla ortak ile ve en az 50.000 TL sermaye ile kurulan ve kuruluş sonrasında ortaktan bağımsız bir tüzel kişilik oluşturan kuruluş türüdür. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Kuruluş yapıları bakımdan yukarıda listelenen türler en çok kabul görmüş kuruluş şekilleridir. Size en uygun yapıya karar verebilmek için bize yapacağınız işi, ortak sayısını ve kısaca planlarınızı mail atın. Ücretsiz olarak danışmanlık verilecektir.