Şahıs Şirketi Nedir?

Halk arasında kulanım şekli şahıs şirketi olarak kullanılan kavramın resmi karşılığı gerçek kişi mükellefiyettir. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesi ile birlikte artık tek ortaklı limited ve anonim şirketlerin kurulmasının önü açıldı. Kavram karmaşası yaratmamak adına şahıs şirketini gerçek kişi mükellefiyet olarak ele alacağız. Tek kişi ile açabileceğiniz tek ortaklı limited şirketi kuruluş işlemleri ve tek ortaklı anonim şirket kuruluş işlemleri konulu yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Kuruluş Evrakları

Şahıs işletmesi kuruluşu için aşağıda listeli evrakların hazırlanması gerekmektedir.

  • İmza Beyannamesi
  • Kuruluş ve Muhasebe Vekaleti ( Kuruluşu Mali Müşavir aracılığı ile yapacaksınız )
  • İşe Başlama Bildirimi ( İndir )
  • Nüfus Cüzdan Sureti
  • Kira Kontratı
  • İkametgah

Yukarıda listelenen evraklar hazırlandıktan sonra şahıs şirketi kuruluşu bir gün sürmektedir. Kuruluş işlemini Mali Müşavir aracılığı ile yaparsanız vergi levhasını  aynı gün teslim alabilirsiniz. Aksi takdirde vergi dairesinden yoklama memurunun gelmesini bekleyeceksiniz.

Şahıs Şirket Kuruluş Maliyeti

Şahıs şirketinin kuruluşu için ödemeniz gereken maliyetleri; Yukarıda listelenen belgelerin alımı için ödeyeceğiniz maliyetler ( Ortalama 80 TL ), kira kontratınız için ödeyeceğiniz damga vergisi ücreti, resmi defterlerin tasdik edilmesi ücreti ve fatura / yazar kasa masrafları oluşturmaktadır.

Sorularınız İçin;

Sosyal Şirket Kurumsal Danışmanlık Hizmetleri
0212 555 00 07 – 0850 885 02 52